iris’ten Haberler

iris‘in serüvenini kayıt altına alabilmek adına, bizim için önemli anları/haberleri sıralamak istedik. iris hakkındaki gelişmelerden ve yeni yayınlanan içeriklerimizden haberdar olmak için bizi Twitter üzerinden de takip edebilir, e-posta adresinizle sitemize abone olabilirsiniz.

4S Blogu Backchannels’da Yazımız Yayınlandı

2020-Ağustos

iris: a crowd-sourced STS encyclopedia in Turkish başlıklı yazımız Society for Social Studies of Science (4S) resmi blogu Backchannels’da yayınlandı. Yazımızda, İngilizce konuşan BTÇ üyelerine iris’i tanıttık.


iris İnternet Sayfasını Açtı

2020-Haziran

Uzun süren meşakkatli bir çalışmanın sonunda iris internet sayfasını ilgilenenlerin katkı ve kullanımına açtı. Yeni yazarlar, editörler ve içeriklerle birlikte köprüler kurmaya etmeye devam edecek.


iris 4S New Orleans’da

2019-Eylül

New Orleans’da gerçekleştirilen 4S konferansında, iris de “STS in Translation” temalı bir fikir alışverişi toplantısı düzenlendi. Farklı dillerden birçok katılımcıyla, dil ve BTÇ üzerine verimli bir söyleşi gerçekleştirildi.


Bağımsız Bir Ansiklopedi

2019

iris, STS Turkey ağı altında çalışma grubu olarak başlayan serüvenine artık bağımsız bir ansiklopedi olarak devam ediyor.


Sözlüğümüzün adı: iris

Haziran 2018

Belirlenmiş beş isim önerisi (Ada, iris, Link, Miselyum ve Tablet) arasından, iris ismi yapılan online ankette 220 katılımcıdan 92’sinin oyunu alarak sözlüğümüzün ismi oldu.


STS Turkey-Sözlük Çalışma Grubu

Mart 2018

iris ilk toplantısını dijital platform üzerinden gerçekleştirdi. Kurucu organizasyonel ekibimiz alfabetik olarak: Adil Aygün, Cansu Güner, Kaya Akyüz, Mustafa Yavuz, Nurdan Yüksel, Özgür Işık, Selen Eren, Su Sonkan.